کد خبر: ۳۵۴۳۰
۰۹:۳۹ -۰۴ آبان ۱۴۰۰
نوار نسوز یک محصول کاربردی است که به دلیل ویژگی عایق‌بندی حرارتی بالایی که دارد به منظور عایق بندی الکتریکی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نشان تجارت - پیشرفت فناوری در صنایع گوناگون باعث می‌شود تا نیاز به کالاهای ویژه در مشاغل مختلف مورد توجه قرار گیرد. این کالاها با ویژگی خاصی که دارند می‌توانند بخشی از نیاز آن صنعت را رفع کنند. یکی از این کالاهای مفید و بسیار کاربردی است که در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. این کالا بسته به شکل تولید و متریال به کار رفته در تولید آن دارای انواع مختلفی است که با ویژگی‌های متفاوت و برای استفاده در صنایع متنوع به کار می‌رود. در این مقاله به نکات مهمی در خصوص نوار نسوز اشاره خواهیم کرد.

نوار نسوز

نوار نسوز چیست؟

نوار نسوز یک محصول کاربردی است که به دلیل ویژگی عایق‌بندی حرارتی بالایی که دارد به منظور عایق بندی الکتریکی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول از نظر ظاهری شبیه پارچه نسوز است اما عرض نوار نسوز کمتر از 20 سانتی‌متر است. نوارهای نسوز معمولا دارای تحمل حرارتی 300 الی 1200 درجه سانتی گراد هستند. نوار نسوز از نظر جنس دارای انواع مختلفی است که شامل فایبرگلاس ، الیاف فایبر سرامیک و الیاف فایبر آرامید  می‌شود. معمولا نوارهای نسوز با عرض های 3، 5، 7 و 10 سانتی متری در بازار موجود هستند و این اندازه ها عرض استاندارد نوارهای نسوز است، اگرچه می‌توان نوارهایی پهن‌تر از این ابعاد نیز برای مصارف سنگین صنعتی در بازار پیدا کرد.

ویژگی‌های نوار نسوز

نوارهای نسوز ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که باعث می‌شود در صنایع مختلف بتوان از آنها استفاده کرد. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می شود:

- هدایت حرارتی کمی دارند بنابراین عایق حرارتی محسوب می‌شوند.

- نصب و استفاده از آنها بسیار آسان است.

- دارای مقاومت الکتریکی بالایی هستند.

- از گسترش آتش و آسیب دیدن وسایل در آتش سوزی جلوگیری می‌کنند.

- دارای استقامت بالا هستند.

- استحکام کششی بالایی دارند.

- جلوگیری از کاهش نارسایی کابل از کاربردهای آن است.

- باعث کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای می‌شوند.

- به عنوان محافظ و پوشش سیم و کابل از آنها استفاده می‌شود.

- برای عایق بندی کوره‌های ذوب القایی به کار برده می‌شوند.

آشنایی با کاربردهای نوار نسوز

نوارهای نسوز با کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوارهای نسوز صنعتی غالبا برای عایق بندی حرارتی و گاهی نیز برای عایق‌بندی الکتریکی و حرارتی به کار می‌روند. عمده کاربرد نوارهای نسوز شامل موارد زیر است:

- معمولا در صنایع مختلف نوارهای نسوز ببرای محافظت از کابل‌ها در ولتاژ بالا، استفاده به عنوان عایق حرارتی و ضد آتش، جلوگیری از گسترش آتش سوزی و کاهش خسارات ناشی از آن و همچنین جلوگیری از تولید دود و گازهای سمی در زمان آتش سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

- در برخی از صنایع نوار نسوز به عنوان عایق دریچه‌های مختلف، لوله اگزوز، دیگ بخار و ... استفاده می‌شود.

- برای عایق‌بندی مناسب وسایل مختلف در صنایع از نوار نسوز استفاده می‌شود.

- استفاده از ین نوارها در سخت کاری و آبکاری فلزات در صنایع فولاد رایج است.

- از نوارهای نسوز در نوار پیچی حرارت زیاد بخار آب و روغن در صنیع مختلف استفاده می‌شود.

انواع نوارهای نسوز

همانطور که گفتیم نوارهای نسوز از جنس های مختلفی تهیه می‌شوند و از این جهت دارای انواع گوناگونی هستند. از جمله انواع مختلف نوارهای نسوز می‌توان  نوار نسوز فایبرگلاس، نوار آرامید کولار نسوز ، نوار نسوز ابریشمی فایبرگلاس ، نوار تفلون نسوز ، نوار تفلون چسبدار نسوز ، نوار فایبرفلون نسوز ، نوار کربن نسوز ، نوار آزبست تفلونی با روکش آلومینیوم نسوز ، نوار میکا نسوز ، نوار گرافیت نسوز ، نوار سرامیک فایبرخالص و ... را نام برد. در ادامه با خصوصیات رایج‌ترین اشکال نوار نسوز صنعتی آشنا می شویم.

نوار نسوز ابریشمی

این نوارهای نسوز از الیاف فایبرگلاس تهیه می‌شوند. از آنها معمولا برای عایق بندی کابل‌ها و لوله‌ها با حرارت پایین استفاده می‌شود. نوارهای ابریشمی دارای ضخامت کم و جنس کاملا نرمی هستند و به همین دلیل نیز به نوارهای ابریشمی شهرت دارند. تحمل حرارتی در این نوارهای نسوز بالا است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی مصارف خانگی نیز دارد. به طور مثال  در ترمیم شکاف و مفاصل یا سوراخ در تیغه، گچ تخته، گچ، نوارکاری لوله‌های آب و بخاری با حرارت پائین ، عایق کاری کابل‌ها ،  سیم‌ها و در خودروها از جمله عایق لوله بخاری ماشین و استفاده خانگی در بخاری، آبگرمکن و فر آشپزخانه و ... به کار برده می‌شود.

نوار نسوز سرامیکی

همانطور که از نامش پیدا است این نوار نسوز از الیاف سرامیکی ساخته شده است و شکل ظاهری آن شبیه پارچه است. از نظر مقاومت باید گفت که مقاومت مکانیکی بسیار بالایی دارد. این نوار نسوز خود به دو نوع نوار نسوز سیم دار و ساده تقسیم می‌شود و در عرض‌های 3، 5، 7 و 10 سانتی‌متری در بازار  موجود است. مقاومت دمای این مدل نوارهای نسوز هم بسیار بالا بوده و حدود 1200 درجه سانتی‌گراد  است.

نوار نسوز فایبرگلاس

این نوارهای نسوز از الیاف شیشه ای ساخته می شوند و دارای مقاومت مکانیکی و حرارتی بسیار بالا هستند. از نوارهای نسوز فایبر گلاس در عایق بندی تأسیسات ساختمانی و ماشین آلات الکتریکی استفاده می‌شود. مقاومت حرارتی این نوارها 600 درجه سانتی‌گراد است و با عرض‌های 3، 5، 7 و 10 سانتی‌متری در بازار  موجود است.

نوار نسوز تفلونی

این نوارهای نسوز از جنس پلی تترا فلوئور اتیلن تهیه می‌شوند، شاید بتوان گفت که پرکاربردترین شکل نوار نسوز در صنایع همین نوارهای نسوز تفلونی است. این نوار نسوز عایق حرارتی است و تا دمای 300 درجه سانتی‌گراد نیز قابل استفاده  است. این مدل نوار نسوز در صنایع مختلفی چون صنایع بهداشتی، صنایع غذایی و داروی،  انواع صنایع پتروشیمی، آب‌بندی انواع اتوهای صنعتی وصنایع آب و فاضلاب و دیگ‌های بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمع بندی نهایی

در این مقاله با نوار نسوز صنعتی، انواع آن، کاربرد آن و ویژگی‌های این محصول کاربردی آشنا شدید. این کالا یکی از کاربردی‌ترین وسایل است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی که دارد هم در صنایع مختلف و هم در مصارف خانگی مورد توجه قرار دارد. انتخاب نوع نوارسوز با توجه به کاربردی که دارد و ویژگی‌هایی که باید داشته باشد صورت می‌گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون