کد خبر: ۳۳۹۷۷
۱۵:۰۹ -۲۷ شهريور ۱۴۰۰
یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است تب و تاب اعلام نتایج مذاکرات برجام همچنان در بازار سرمایه اثر گذار است. هرچند سهامداران می‌دانند که نتایج احتمالی این مذاکرات تأثیر طولانی بر روند مسیر بورس نخواهد داشت.

اصلاح شاخص کل بورس ادامه دارد / اثر ناچیز تحولات افغانستان بر بازار سرمایه

نشان تجارتپیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه با توجه به شرایط فعلی بورس در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: معاملات تا پایان این هفته با نوسانات منفی همراه خواهد بود. البته ارزش معاملات خرد همچنان بالای ۱۰ هزار تومان حفظ خواهد شد. اما اگر ارزش همین معاملات خرد به زیر ۱۰ هزار تومان برسد یک سیگنال منفی برای بازار محسوب می‌شود و نگرانی به بازار سرمایه تزریق خواهد کرد.

وی ادامه داد: تا پایان هفته علاوه بر نوسانات منفی در بازار شاهد اصلاح شاخص کل بورس خواهیم بود. این موارد باعث می‌شود تک سهم‌های کوچک و متوسط بازار قیمت‌های مثبتی را ثبت کنند.

به گفته حدادی وجود ریسک در بازار همیشگی و غیر انکار است. البته با توجه به شرایط و سیگنال‌های رسیده به بازار، میزان اثرگذاری ریسک در بازار در دوره‌های مختلف متفاوت است.

وی تصریح داشت: بنابراین سهامداران نباید از وجود ریسک‌های بازار ترسی داشته باشند و با ایجاد کوچکترین تغییری در روند معاملات بورس اقدام به فروش سهام و رفتار‌های هیجانی کنند. حضور در بازار سرمایه آستانه صبر بالایی می‌خواهد و این رمز موفقیت در این بازار محسوب می‌شود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، ریسک‌های تهدیدکننده معاملات بورس اکنون روند این بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است. این بازار تحت تأثیر ابهامات موجود در چند حوزه قرار گرفته است که قطعاً با رفع آن‌ها می‌توان شاهد افزایش سرعت در روند صعودی معاملات بورس در طی هفته‌های آتی باشیم.

تأثیرکوتاه مدت و بلند مدت تحولات افغانستان بر بورس ایران 

حدادی در پاسخ به این سوال که تحولات اخیر افغانستان تا چه حد بر بازار سرمایه کشور ما تغییر ایجاد می‌کند، گفت: از دیدگاه بلند مدت تحولات سیاسی در افغانستان می‌تواند برای کلیت کشور ما ریسک باشد. تأثیرات این تحول وسیگنال‌های ارسالی از این شرایط برای بازار ایران جالب نخواهد بود البته باید تأکید کرد، هر واکنشی در بازار سرمایه به تحولات افغانستان غیر قابل پیش بینی است.

وی تصریح داشت: اما از سوی دیگر با توجه به دید کوتاه مدت به تحولات سیاسی افغانستان، امکان تسهیل تزریق ارز از این کشوربه بازار ایران بیشتر شده است. این موضوع می‌تواند باعث کاهش نرخ ارز در بازار ایران شود که متأسفانه در کوتاه مدت تأثیری خوبی بر بازار سرمایه نخواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید داشت: در کل آنقدر عوامل و اخبار‌های اثر گذار‌تر نسبت به بحث افغانستان در کشور وجود دارد که صرفاً تحولات افغانستان خیلی اثر قابل توجهی بر بازار سرمایه کشور نخواهد داشت.

حدادی مهمترین ریسک فعلی بازار سهام که مدت هاست سایه سنگین بر این بازار داشته را نتیجه مذاکرات وین بیان داشت. موضوع تعیین تکلیف سرنوشت برجام از مدت‌ها قبل در بازار سرمایه نقش آفرینی کرده است.

وی با توجه به وضعیت بازار سرمایه نگاه دولت جدید به سیاست خارجی در خصوص موضوع برجام و مذاکرات وین را مهمترین مولفه اثر گذار در بازار سرمایه عنوان کرد و افزود: باید دید نتیجه مذاکرات وین به چه صورتی خواهد بود، زیرا نتیجه نهایی آن می‌تواند با تاثیر متفاوت در روند بازار همراه باشد. سهامداران بشدت بدنبال این موضوع می‌باشند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اهمیت مذاکرات برجام نسبت به گذشته افزایش یافته است. چراکه همواره با مباحثی که به نقل از آژانس بین المللی هسته‌ای در رابطه با فعالیت‌های صلح آمیز کشور مطرح شده است، اثرات مذاکرات وین نسبت به گذشته بیشتر شده و سهامداران و فعالان این بازار را امید وار‌تر کرده است.

برجام تأثیرگذاری موقت در بورس دارد

حدادی در پاسخ به این سوال که پس از اعلام احتمالی نتایج مثبت برجام قیمت نرخ اثر با کاهش مواجه خواهد شد و این چه تأثیری بر بازار سرمایه خواهد گذاشت، گفت: ماهیت بورس در تمام دنیا ریسک پذیر است. تمام بورس‌های جهان قطعاً با خبر‌های و نوسانات قیمتی مواجه می‌باشند. این موضوع (احتمال بازگشت به برجام) نیز باید مدنظر سهامداران حاضر در بازار باشد که روند اصلاحی بازار تحت تاثیر اتفاقات رخ داده موقتی خواهد بود و بازارپس از یک دوره به مسیر اصلی معاملات خود باز می‌گردد.

به گفته حدادی در مقابل نیز این احتمال وجود دارد که توقف در مذاکرات ادامه دار باشد که این امر منجر به افزایش قیمت دلار و تاثیر مثبت بر روند بازار می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه تأکید داشت: در معاملات این روز‌های بازار بحث صبر در خرید بسیار مهم است که با توجه به شرایط حاضر و مشورت با افراد مجرب، سهامداران باید سهم مورد نظر را در زمانی که قیمت آن در مدار اصلاحی قرار گرفته، شناسایی و سپس اقدام به خرید کنند. با رعایت این موضوع با توجه به شرایط خریداران کمتر متضرر خواهند شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون