کد خبر: ۳۲۲۱۶
۲۰:۲۲ -۱۳ مرداد ۱۴۰۰
حسنی، دبیر کل بنکداران مواد غذایی ضمن تاکید بر اینکه دولت دوازدهم از بخش خصوصی بهره‌ای نبرد، خطاب به دولت سیزدهم گفت: برای نجات اقتصاد کشور چند وزیر کم سواد بازاری انتخاب کنید مطمئنا نتیجه خواهید گرفت.

چند وزیر کم سواد بازاری هم انتخاب و امتحان کنید!|دولت سیزدهم اتاق فکر با بازاریان تشکیل دهد

نشان تجارت - با پایان یافتن دولت دوازدهم و روی کار آمدن دولت سیزدهم آنچه به جا مانده گرانی‌های افسار گسیخته‌ای است که از اوایل سال ۱۴۰۰ به طور خاص رخ داده و کماکان نیز ادامه دارد به طوری که در مورد محصولی مانند شکر مصرف کنندگان از ابتدای سال افزایشی ۹۰ درصدی را پشت سر گذاشته اند. در حقیقت این گرانی‌های بیش از توان بازار، موجب شد قدرت خرید مردم تا حد بسیار چشمگیری کاهش یابد. این در حالی است که بازار به طور پیوسته با یکسری کمبود‌ها مواجه می‌شود به طوری که طی چند ماه گذشته کمبود روغن خوراکی در بازار محسوس بود و این روز‌ها نیز کارشناسان هشدار داده اند که موجودی برنج در بازار روبه کاهش است چرا که به دلیل بارش‌های نابهنگام در شمال کشور و همچنین کاهش واردات برنج رخ دادن چنین مساله‌ای دور از انتظار نیست.

با این وجود قاسمعلی حسنی دبیر کل بنکداران مواد غذایی ضمن تکذیب خبر کمبود برنج در بازار به خبرگزاری «بازار» گفت: در حال حاضر فصل برداشت برنج ایرانی است و قطعا برنج ایرانی روانه بازار می‌شود و از طرف دیگر تا چند وقت پیش نیز در بازار برنج خارجی را به صورت تحمیلی با روغن خوراکی به ما تحویل می‌دادند. به این معنا که به دلیل خراب بودن بازار، در صورت خرید روغن باید برنج هندی نیز خریداری می‌کردیم؛ بنابراین تا به این لحظه خبری از کمبود برنج در بازار نبوده است.

از ابتدای سال جاری قیمت برنج ایرانی ۱۵ درصد، قیمت روغن ۳۵ درصد و قیمت شکر ۹۰ درصد افزایش یافته است

افزایش ۱۵ درصدی قیمت برنج، ۳۵ درصدی روغن خوراکی و افزایش ۹۰ درصدی شکر بازار را راکد کرده است

حسنی در خصوص تغییرات قیمت برنج نیز گفت: در مورد محصول برنج ایرانی از ابتدای سال جاری از سوی دولت در بخش بنکداری ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش قیمت اعمال شده است.

وی با بیان اینکه بازار تقریبا راکد است افزود: قیمت روغن هم مشمول افزایش قیمت ۳۵ درصدی شده است و در حال حاضر نیز بازار اشباع شده است.

حسن تصیح کرد: در حقیقت، چون روغن خوراکی به یکباره گران شد آن هم به میزان ۳۵ درصد قطعا توان خرید خریداران را کاهش داده و لذا بازار اشباع شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر از ابتدای سال شکر ۹۰ درصد افزایش قیمت داشته است و این افزایش قیمت‌ها موجب رکود شدید بازار شده است.

بخش خصوصی نقشی در قیمت گذاری‌های ندارد؛ صفر تا صد قیمت گذاری دست دولت است

این مقام مسئول در خصوص مبنای افزایش قیمت‌های از سوی دولت نیز اظهار داشت: در بحث روغن و شکر بخش خصوصی هیچ نقشی ندارد و از صفر تا صد آن یعنی از تخصیص ارز گرفته تا سهمیه بندی و قیمت گذاری آن در حیطه اختیارات دولت است.

وی ادامه داد: تا زمانی که قیمت‌های دستوری و چکشی باشد این گونه مسائل و افزایش قیمت‌ها و چند قیمتی‌ها خواهد بود. به طوری که شاهد بودیم ۵ نوع قیمت شکر در بازار داشتیم!

حسنی افزود: بنابراین با توجه به اینکه بخش خصوصی در افزایش قیمت‌ها نقشی ندارد نمی‌توان در خصوص مولفه‌هایی که دولت برای افزایش قمیت‌ها در نظر می‌گیرد اظهار نظر کرد.

دولت دوازدهم بیش از آنکه واقع گرایی را در پیش رو قرار بدهد اهرم فشار از بالا مد نظرش بود که نتیجه‌ای جز گرانی‌ها و نابسامانی بازار نداشت

دولت دوازدهم به جای نظاره گری مداخله گری کرد

دبیر کل بنکداران مواد غذایی در پاسخ به این سوال که تحلیل شما از عملکرد دولت دوازدهم در بخش کشاورزی چیست، گفت: دولت دوازدهم بیش از آنکه نظاره گر باشد مداخله گر بود؛ یعنی دخالت‌های بسیاری در قیمت گذاری‌ها داشت و به بخش خصوصی بهای چندانی نداد.

وی افزود: از سوی دیگر دولت دوازدهم اتاق‌های فکر تشکیل نداد و از تجربه، تخصص و سرمایه بخش خصوصی استفاده نکرد.

حسنی ادامه داد: علاوه بر این دولت دوازدهم هیچ گاه به هشدار‌ها و گفته‌های ما توجه نکرد و در دراز مدت نیز اثرات آن در کل کشور دیده شد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در واقع از ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ که ارز ۴۲۰۰ تومانی روی کار آمد علیرغم مخالفت‌های ما، باز هم دولت دوازدهم اصرار بر تخصیص این ارز کرد و همین امر موجب آشفتگی بازار شد.

وی گفت: در واقع می‌توان اینگونه عنوان کرد که دولت دوازدهم بیش از آنکه واقع گرایی را در پیش رو قرار بدهد اهرم فشار از بالا مد نظرش بود که شاهد هستیم نتایج خوبی هم از این نحوه عملکرد نگرفته و در نهایت نیز دود این عملکرد بد به چشم مردم رفت و گرانی‌های بازار را در پی داشت.

دولت سیزدهم با بازاریان هم اندیشی کند

دبیر کل بنکداران مواد غذایی در ادامه خطاب به دولت سیزدهم گفت: پیشنهاد ما به دولت سیزدهم این است که حتما اتاق فکر داشته باشد و با بازاریان هم اندیشی داشته باشد. به این معنا اگر بازاریان در خصوص بازار مواردی را اعلام کردند و یا حتی هشداری دادند این دولت شنوا باشد و از تجربیات آن‌ها در ساماندهی بازار استفاده کند.

حسنی در پایان گفت: خواهش ما از دولت سیزدهم این است که به جای این همه وزیر دکتر و مهندس چند وزیر کم سواد بازاری نیز استخدام و امتحان کند و مطمئن باشد که اقتصاد را نجات خواهند داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون