کد خبر: ۲۹۸۶۱
۲۰:۰۶ -۲۰ خرداد ۱۴۰۰
دو روز پیش مدیر کل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی در اجرای مصوبه کارگروه تنظیم بازار اعلام کرد که از ابتدای خرداد ماه توزیع ۱۰۰ هزارتن شکر آغاز شده، اما شکر مدتی است که در فروشگاه‌ها نایاب شده است.

قیمت شکر

نشان تجارتسه هفته پیش که شکر در بسیاری از فروشگاه‌ها کمیاب شد، اما بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران با محدودیت‌هایی شکر تنظیم بازار را به قیمت ۸۷۰۰ تومان برای هر نفر دو یا سه بسته ۹۰۰ گرمی عرضه می‌کردند.

با این حال دو روز پیش مدیر کل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای اجرای مصوبه کارگروه تنظیم بازار اعلام کرد که از ابتدای خرداد ماه سال جاری توزیع ۱۰۰ هزارتن شکر در سطح کشور آغاز شده، اما مدتی است که شکر در سوپر مارکت ها، خوابارفروشی ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نایاب شده است.

پس از اینکه عرضه شکر در برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز تمام شد، از ۲۰ روز پیش این کالای اساسی مورد نیاز مردم در همه فروشگاه‌ها نایاب شد و کمبود آن باعث شد که قیمت آن تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار افزایش یابد.

مصرف شکر بین خانوار‌ها کم شده

یکی از خواهرانی که برای خرید شکر به یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خیابان کارگر شمالی مراجعه کرده بود به خبرنگار بازار، گفت: اواخر بهار و اوایل تابستان معمولا زمان تهیه مربا در بین خانواده‌های ایرانی است، لذا امروز برای خرید شکر به این فروشگاه که در همسایگی ما است، مراجعه کردم که متاسفانه فروشنده اعلام کرد، مدتی است که شکر توزیع نشده است.

وی اظهارداشت: در حال حاضر در بین خانواده‌ها مصرف شکر به علت ضرر و بیماری‌های دیابت بسیار کم شده و مردم شکر را در حد نیاز خود خریداری می‌کنند، اما مدتی است که شکر در بازار کم شده و مردم مجبور هستند به جای درست کردن مربا، آن را به صورت آماده از بازار خریداری کنند.

وی بیان کرد: من علاوه بر این فروشگاه به چند مغازه خواربار فروشی اطراف خانه خود نیز مراجعه کردم، ولی فروشندگان اعلام کردند که کمبود شکر در بازار قیمت آن را افزایش داده، لذا از فروش آن در مغازه خودداری می‌کنند.

حواله‌ها به موقع، تحویل دیر

رئیس اتحادیه صنف قنادان تهران در خصوص وضعیت توزیع شکر در پاسخ به سوال خبرنگار بازار می‌گوید: از آنجا که تحویل حواله‌های این اتحادیه توسط کارخانه‌های تولید شکر طولانی می‌شود، لذا قنادان تهران مجبور می‌شوند که شکر مورد نیاز خود را از بازار آزاد به قیمت ۱۳ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری کنند.

«علی بهره مند» با بیان اینکه قیمت شکر حواله‌ای این اتحادیه ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، افزود: حواله شکر اتحادیه قنادان را شرکت بازرگانی دولتی به موقع صادر می‌کند، اما کارخانه‌های تولید شکر نمی‌توانند آن را برای توزیع در بین قنادان به موقع به ما تحویل دهند.

رئیس اتحادیه صنف قنادان تهران اظهار داشت: در حال حاضر شکر با قیمت مصوب کمبودی نداریم و اتحادیه قنادان تهران به موقع حواله‌های خود را دریافت می‌کند.

وی در خصوص میزان فروش شیرینی در قنادی‌های تهران یادآورشد: در فصل تابستان به علت گرمی هوا معمولا فروش شیرینی در قنادی‌ها کم می‌شود، چون که مردم در روز‌های گرم شیرینی کمتری مصرف می‌کنند و این در کاهش میزان مصرف شکر در قنادی‌ها نیز تاثیرگذار است.

بهره‌مند در پاسخ به سوال خبرنگار بازار مبنی بر اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها در واحد‌های صنفی شیرینی فروشی‌ها در تهران به چه میزانی است، اظهارداشت: خوشبختانه واحد‌های صنفی ما در تهران در رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشتاز هستند و کاملا همکاران ما در شیرینی فروشی‌ها پروتکل‌ها رعایت می‌کنند.

رئیس اتحادیه صنف قنادان تهران تاکید کرد: از طرفی شهروندان نیز هر واحد صنفی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکند اصلا وارد آن واحد صنفی نمی‌شوند و این وضعیت سبب شده که همکاران ما در رعایت پروتکل‌های بهداشتی معمولا پیش قدم باشند.

بهره‌مند در خصوص قیمت شیرینی نیز گفت: بر اساس آخرین ابلاغیه این اتحادیه نرخ هر کیلوگرم شیرینی‌تر و خامه‌ای در شیرینی فروشی‌های درجه یک تهران ۶۰ هزار تومان، گل محمدی (دانمارکی) ۵۰هزار تومان، زبان و پاپیون ۵۰ هزار تومان و کیک یزدی ۳۸ هزار تومان است و اگر واحد صنفی بیشتر از این مبلغ عرضه کند، مصرف کنندگان می‌توانند به شماره‌های تلفن ۱۲۴ سازمان صنعت و معدن تهران، ۵۵۴۳۱۳۲ اتاق اصناف تهران و یا ۶۶۹۴۴۴۱۱ اتحادیه قنادان تهران اطلاع دهند، تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

آغاز توزیع ۲۰۰ تن شکر و برنج وارداتی در بازار

این در حالی است که پیشتر حجت براتعلی مدیر کل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه ۲۴۰ هزار تن کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان توزیع شده است، اظهار کرد: تاکنون وقفه‌ای در تأمین کالا‌های مورد نیاز مردم صورت نگرفته و از ابتدای خرداد ماه نیز توزیع برنج وارداتی و شکر در کشور به میزان ۲۰۰ هزار تن آغاز شده است.

این مقام مسئول در شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهارداشت: توزیع ۱۰۰ هزار تن انواع برنج وارداتی که توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران تأمین و در اختیار سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور قرار گرفت از طریق شبکه‌های منتخب از جمله فروشگاه‌های زنجیره ای، تعاونی مصرف شهری، روستایی و عشایری، اصناف منتخب و مراکز مستقیم عرضه کالا عملیاتی شده است.

مدیر کل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران تاکید کرد: همچنین توزیع ۱۰۰ هزار تن شکر که برای مصارف خانوار و صنف، صنعت در دستور کار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار گرفته بود که در حال انجام است.

با توجه به اظهارات این مقام مسئول در خصوص آغاز توزیع شکر در سطح کشور انتظار می‌رود که تا چند روز آینده شکر بازهم در همه فروشگاه‌ها و خواربارفروشی‌ها به قیمت مصوب عرضه شود و مردم نیز بتوانند به سهولت با قیمت مناسب شکر مورد نیاز خود را از فروشگاه‌ها خریداری کنند.

منبع: بازار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
گوناگون