کد خبر: ۲۸۰۷۹
۱۵:۴۷ -۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
میثم مهرپور کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که ارایه طرح‌های کارآمد برای عرضه مسکن در بورس کالا از جمله فروش متری و عرضه املاک اشخاص حقیقی می‌تواند تاثیر مستقیمی در تامین منابع مالی و افزایش سرمایه گذاری در بخش تولید و عرضه مسکن و به تبع آن کاهش حباب قیمتی داشته باشد.

بورس

نشان تجارت - مهرپور اظهار داشت: اگر نهاد‌های مرتبط از رونق عرضه املاک افراد حقیقی و حقوقی و همچنین شرکت‌های تولید کننده مسکن به همراهی معرفی ابزار‌های مالی این حوزه در بورس کالا حمایت کنند، با تامین نقدینگی و رشد سرمایه گذاری در بخش مسکن، تحولی بزرگ و نادر در تولید و عرضه مسکن ایجاد کنند که می‌تواند بخشی از مشکلات فعلی این حوزه را درمان کند.

مهرپور ادامه داد: پیش فروش مسکن متری در قالب انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا اتفاق خوبی است که در این طرح، همه افراد جامعه می‌توانند به اندازه سرمایه خود اقدام به خرید متراژ‌هایی از یک پروژه کنند و در هر شرایطی سرمایه خود را براساس تورم مسکن حفظ کنند؛ اما ورود به این معاملات لزوما به معنای خرید مسکن نیست و افراد باید برای تحویل ملک تا زمان سررسید پروژه، میزان اوراق خود را به اندازه یک واحد مسکونی برسانند.

این کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه با اشاره به حضور افراد حقیقی و حقوقی و عرضه املاک سازمان‌ها و نهاد‌ها در بورس کالا گفت: این روش نیز علاوه بر شفاف سازی معاملات می‌تواند حباب قیمتی را کاهش دهد و تلویحا به معنای حذف دلالان املاک است و راهکاری است تا همه عرضه کنندگان و متقاضیان از طریق بورس کالا یکدیگر را پیدا کنند.

وی با بیان اینکه البته نمی‌توان انتظار حل کل مشکلات بازار مسکن کشور را از طریق عرضه مسکن در بورس کالا داشت، ادامه داد: برای حل مشکلات مسکن کشور نیاز به اقدامات ساختاری است بنابراین طرح‌های ارائه شده در بورس کالا برای رشد تولید، سرمایه گذاری و تسهیل تامین مسکن راه حل‌های کارآمدی است و می‌تواند در راستای معضلات کلان این بخش کارساز باشد.

مهرپور در پایان با اشاره به اینکه در کشور با کمبود عرضه مسکن مواجه هستیم بیان کرد: در حال حاضر به ۸۰۰ هزار مسکن نیازمندیم و با توجه به انباشت تقاضا ممکن است با کاهش عرضه مواجه باشیم، از سوی دیگر با کاهش قدرت خرید مسکن از سوی مردم رو به رو هستیم که توانایی خرید خانه را ندارند به این ترتیب طرح‌هایی که در بورس کالا در دستور کار است می‌تواند تاثیرات مثبتی را در افزایش قدرت خرید و رشد عرضه‌ها داشته باشد.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی به تازگی اعلام کرد که افراد حقیقی هم در کنار نهاد‌های مختلف می‌توانند املاک خود را در بستر شفاف و رقابتی بورس کالا به فروش برسانند. به گفته محمودزاده همچنین در طرح انتشار اوراق سلف مسکن که به فروش متری شهرت یافته، افرادی که قادر به خرید مسکن در یک مرحله نیستند طی چند مرحله می‌توانند اقدام به خرید متراژ‌های یک واحد مسکونی کنند و سرمایه‌های خود را به ارزش روز نگه دارند.

منبع: اقتصادآنلاین
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نبض بازار
گوناگون