کد خبر: ۲۸۰۵۷
۲۲:۳۱ -۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
جدیدترین عکس از آهو خردمند بازیگر زن صدا و سیما بعد از مهاجرت از ایران را ببینید.

نشان تجارت - اگر در چندین سال گذشته بیننده سریال های صدا و سیما بوده باشید حداقل یکی از سریال ها و فیلم های بانو آهو خردمند را دیده اید.

مهاجرت آهو خردمند

آهو خردمند بازیگر، نقاش، مترجم متولد 14 اردیبهشت 1329 و خواهر مرحوم نیکو خردمند است.

جالب است بدانید که آهنگ آهو خانم با صدای خواننده قدیمی مارتیک در وصف آهو خردمند بوده است.

آهو خردمند در سال 1347 وقتی 18 ساله بود کار تئاتری خود را آغاز کرد و در اداره تئاتر استخدام شد، ابتدا در گروه شوهر خواهرش اسماعیل شنگله و سپس در گروهعلی نصیریان تئاتر را ادامه داد.

استایل جنجالی آهو خردمند بعد از مهاجرت از ایران + عکس

بیوگرافی و عکسهای آهو خردمند

آهو خردمند بازیگر، نقاش، مترجم و خواهر مرحوم نیکو خردمند است. جالب است بدانید که آهنگ آهو خانم با صدای خواننده قدیمی مارتیک در وصف آهو خردمند بوده است.

آهو خردمند متولد 14 اردیبهشت 1329 در تهران، بازیگر، نقاش و مترجم است.

آهو خردمند در خانواده ای هنرمند در تهران چشم به جهان گشود. پدرش مصطفی خردمند از بازیگران وکارگردانان عرصه تئاتر و عمویش در فیلمنامه نویسی مشغول بود، خواهرش مرحوم نیکو خردمند هم بازیگر و دوبلور معروف و همسر خواهرش اسماعیل شنگله نیز از مشاهیر تئاتر بود.

آهو خردمند در سال 1347 وقتی 18 ساله بود کار تئاتری خود را آغاز کرد و در اداره تئاتر استخدام شد، ابتدا در گروه شوهر خواهرش اسماعیل شنگله و سپس در گروهعلی نصیریان تئاتر را ادامه داد

استایل جنجالی آهو خردمند بعد از مهاجرت از ایران + عکس

آهو خردمند فارغ التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک. است. او از از سال۱۳۴۷فعالیت هنری خود را در تئاتر آغاز نمود. با حضور در صحنه از نمایشها: «خسرو و شیرین» ، « افول» ، «لبخند باشکوه آقای گیل»

بازیگری در تلویزیون را از سال ۱۳۵۱ با مجموعه آدم و حوا آغاز نمود .و پس از آن در مجموعه های دیگری مانند: خلیل ده مرده، طلاق، در گذر عاشقی به ایفای نقش پرداخت.

خردمند همچنین فعالیت در سینما را از سال 1352 با فیلم "پسر ایران از مادرش بی خبر است" ساخته فریدون رهنما شروع کرد اما تا پیش از پیروزی انقلاب در فیلم دیگری ایفای نقش نکرد.

آهو خردمند یکسال بعد از انقلاب سال 1358 ابتدا در فیلم مقطع انفجار به کارگردانی زنده یاد ساموئل خاچیکیان و سپس عفریت بازی کرد که جلوی پخش آنها گرفته شد اما در نهایت بازی در فیلم مرز سال 59 مجوز پخش گرفت.

آهو خردمند درسال ۱۳۶۳ ایران را ترک کرد و نزدیک به دو دهه در آمریکا و کانادا اقامت داشت. او در آن سوی مرزها هم البته نسبت به هنر بی‌اعتنا نبود و فعالیت‌هایی مانند ساخت مستندهای اجتماعی درباره وضعیت فرهنگی كودكان ایرانی مقیم خارج یا راه‌اندازی یك گروه نمایشی در ونكوور كانادا را پی گرفت. او حتی كارهایی آموزشی را در آنجا انجام داد كه از آن جمله می‌توان به تدریس تئاتر درمانی برای كودكان دارای دو فرهنگ اشاره كرد.

صحبت های بانو اهو خردمند در مورد مهاجرتش: "چون بازیگر زن در سن و سال من كم بود، پیشنهاد كار زیاد داشتم. سپس پیشنهادها كم شد. من كه حقوق بگیر جایی نبودم و خلاصه بعد از حدود یک سال بیكاری، تصمیم گرفتم بروم."

استایل جنجالی آهو خردمند بعد از مهاجرت از ایران + عکس

عکس آهو خردمند در کانادا

آهو خردمند بعد از 17 سال دوری در سال ۱۳۸۱ به ایران بازگشت و فعالیت سینمایی اش را پی گرفت. آهو خردمند پس از بازگشت به ایران ابتدا در تئاتر بازی کرد سپس برای شروع مجدد بازیگری در نقش کوتاهی در فیلم واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی به ایفای نقش پرداخت.

البته خردمند از این حضور رضایت چندانی نداشت: «فیلمنامه واكنش پنجم را شبی برایم فرستادند و صبح قرارداد بستم. باید از جایی شروع می‌كردم و خانم میلانی هم از نظر تبلیغات چیزی كم نگذاشت، ولی من از بازی خودم راضی نبودم.» اما به‌هرحال این مقدمه‌ای بود برای ورود مجدد به عرصه‌ای كه حالا با كوله باری از تجربه و آگاهی همراه شده بود.

اولین فیلم مهم آهو خردمند پس از ورود به ایران، شهر زیبا به كارگردانی اصغر فرهادی بود. او در این فیلم اگرچه نقش اصلی نداشت، اما كاراكتری حساس به او سپرده شده بود كه در صورت بی‌توجهی می‌توانست كاملا مسیری متفاوت از هویت اصلی نقش پیدا كند؛ زنی ستمدیده كه برای خوشبختی دخترش، پیشنهادی سخت به شخصیت اصلی فیلم می‌كند.

آهو خردمند در این فیلم خوب بازی كرد و در كنار فرامرز قریبیان یكی از باورپذیرترین نمونه‌ها را از یك خانواده ایرانی به نمایش گذاشت. او در این فیلم نشان داد كه اگر یک بازیگر از دانش و بینش درست بهره‌مند باشد، چگونه می‌توان نقش مكمل را در كنار نقش‌های اصلی، پررنگ و پر وجهه ساخت. همچنین آهو خردمند برای فیلم شهر زیبا کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فیلم فجر شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نبض بازار
گوناگون